KUCHNIE NA WYMIAR – CZYM WŁAŚCIWIE SĄ?

kuchnie na wymiar Warszawa

Kuchnie na wymiar to realizacje zindywidualizowane, dopasowane do twojego wnętrza. Są przeciwieństwem mebli modułowych, czyli zabudów ustandaryzowanych. W meblach modułowych masz zazwyczaj do dyspozycji szafki o szerokości 20, 30, 40 45, 60, 80, 90 i 120 cm. Czyli, jeśli masz miejsce na szafkę o szerokości 110 cm, to w firmie, która w rzeczywistości nie projektuje kuchnie na wymiar, otrzymasz szafkę o szerokości 90 cm i dodatkową blendę, czyli taki pas między szafką a ścianą, zasłaniający szczelinę, o szerokości 20 cm. 20 cm zmarnowanej przestrzeni, której nie możesz wykorzystać. Stolarz, który przygotowuje kuchnie na wymiar zrobi ci szafkę maksymalnie wykorzystującą tę przestrzeń, czyli o szerokości dokładnie 110 cm. 

Kiedy warto zamówić kuchnie na wymiar?

Kuchnie na wymiar dają przede wszystkim możliwość kontroli jakości zastosowanych przez stolarza materiałów. W przypadku mebli modułowych, nie masz wpływu na rodzaj i jakość materiału, z którego wykonana jest kuchnia. Nie możesz zażyczyć sobie lepszej jakości płyty laminowanej od droższego producenta, bo priorytetem producentów kuchni modułowych jest jak najniższy koszt. A za jakością materiałów i wykończenia idzie kwestia odporności na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć itd. 

Kuchnie na wymiar sprawdzą się też wtedy, gdy chcesz optymalnie wykorzystać miejsce na przechowywanie lub kiedy masz nieustawną kuchnię, niestandardowe wymiary, skosy czy wnęki. Meble modułowe mogą być dobrą opcją w sytuacji, gdy nie zależy ci na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni i utrata kilkunastu czy kilkudziesięciu centymetrów na blendy nie ma znaczenia. Również wtedy, gdy lubisz majsterkować i chcesz zamówić zestaw do samodzielnego montażu, co pozwoli ci zaoszczędzić kilka tysięcy złotych. Kuchnie na wymiar są montowane przez doświadczone ekipy stolarskie i rzadko kiedy klient prosi o dostawę bez montażu.

Trzecim plusem, które mają kuchnie na wymiar, jest to, że to ty lub ty razem z projektantem decydujecie o układzie szafek, wymiarach pozwalających pomieścić wszystkie akcesoria, które posiadasz, o wysokości zabudowy, którą dopasujesz do wzrostu swojego i innych członków rodziny. W projektach, według których realizujemy kuchnie na wymiar przyjmujemy jakiś standard, natomiast jeśli twój wzrost odbiega od „przeciętnego”, kuchnie na wymiarpozwalają w ten sposób zwiększyć  komfort użytkowania. Możesz też zastosować różne triki projektowe, np. wybrać na dole półki, które funkcjonują jako stopnie dla twojego dziecka, tak żeby mogło stanąć wyżej i sięgnąć do blatu – możesz zrobić wszystko, co spersonalizuje twoją zabudowę, dopasuje ją do twoich indywidualnych potrzeb

Co z czasem oczekiwania? Rzeczywiście kiedyś teoretycznie był od dłuższy w przypadku, gdy klient zamawiał u stolarza kuchnie na wymiar. Obecnie nie jest to już regułą, bo wśród producentów mebli modułowych brakuje produktów i materiałów, więc okazuje się, że często stolarz jest w stanie wykonać kuchnie na wymiar w krótszym czasie niż ten przeznaczony na dostawę gotowców. 

Bardzo istotnym detalem jest też opieka profesjonalistów. Wybierając sprawdzonego, rzetelnego producenta, wykonującego od lat kuchnie na wymiar, masz do dyspozycji czuwającego nad projektem i realizacją projektanta, konsultanta lub przedstawiciela handlowego. Nie jesteś zdany sam na siebie, jeśli chodzi o proces zakupowy, montażu, reklamacji. Trudno nie docenić też faktu, że kuchnie na wymiar są produkowane ręcznie, a nie w produkcji taśmowej – ma to ogromne znaczenie dla jakości wykończenia, np. jakości kładzenia lakieru. Kuchnie na wymiar – jeśli oczywiście pochodzą od dobrej firmy stolarskiej – będą wykonane w dużo lepszej jakości i posłużą ci przez lata. 

Podsumowując, polecamy kuchnie na wymiar, realizowane na zamówienie u sprawdzonego producenta, jeśli zależy ci na:

  • idealnym dopasowaniu projektu do wymiarów twojego wnętrza, z uwzględnieniem wszystkich skosów, wnęk, niestandardowych wymiarów itd. 
  • wyposażeniu twojej kuchni w spersonalizowane rozwiązania, które możesz omówić z projektantem przypisanym do twojego projektu (cargo, kwestie przechowywania, dopasowanie rozwiązań meblarskich do elementów, które chcesz pomieścić w zabudowie, ilość szuflad i półek)
  • dopasowaniu określonego materiału, z którego wykonane są kuchnie na wymiar do twojego trybu życia – żaden doświadczony stolarz nie zaproponuje matce małych dzieci ciemnych kuchni na wymiar, lakierowanych w połysku
  • podjęciu świadomej decyzji dotyczącej jakości użytych materiałów: płyt, lakierów oraz ręcznej obróbce z należytą starannością, co odzwierciedli się np. w tym, że będą to kuchnie na wymiar, które przetrwają lata w świetnym stanie, lakier nie będzie odpryskiwał, laminat się nie wypaczy od wody w miejscu łączeń itd. 

A teraz nasza rada – od producenta, który od ponad 6 lat tworzy kuchnie na wymiar. Jak sprawdzić, czy dana firma rzeczywiście oferuje kuchnie na wymiar, a nie składa twoją zabudowę z gotowych modułów? To proste! Jeśli masz miejsce na szafkę o szerokości 63 cm, a projektant zaproponuje ci 60 cm i 3 cm blendę, to znaczy, że to nie są kuchnie na wymiar, tylko gotowe moduły. 

KUCHNIE NA WYMIAR – SKĄD BIORĄ SIĘ ROZBIEŻNOŚCI W WYCENACH STOLARZY?

Za co konkretnie płacisz, zamawiając kuchnie na wymiar? Po pierwsze – za materiały, po drugie – za wielkość i rodzaj firmy stolarskiej, a co się z tym wiąże, po trzecie – za rodzaj i jakość obsługi.

Widełki cenowe, w jakich zamkną się kuchnie na wymiar zależą przede wszystkim od wielkości zabudowy, liczby szafek, szuflad zewnętrznych i wewnętrznych. Cena zależy również od rodzaju i klasy użytego materiału, jakości wykończenia, akcesoriów typu: zawiasy, prowadnice, okucia, uchwyty, kosze carga itd. 

Rozbieżności różnych wycen często wynikają z braku ustandaryzowania tych wycen. Chcesz zamówić kuchnie na wymiar, przesyłasz do wyceny projekt i każdy stolarz w różny sposób interpretuje ten projekt, uwzględnia różną klasę wykończenia mebli, wycenia płyty i akcesoria z różnych półek cenowych. Dlatego bardzo ważne jest, aby w projekcie, który wysyłasz do wyceny były konkretne informacje na temat rodzaju, jakości, czasami nawet producentów danego elementu. Tylko wtedy możesz naprawdę porównać różne wyceny i zweryfikować, która firma proponuje ci rzeczywiście atrakcyjne cenowo kuchnie na wymiar, a nie wycenia tańsze elementy albo czegoś nie uwzględnia, a o dopłacie powie ci już w trakcie realizacji. Nie mówiąc już o porównywaniu typu kuchnie na wymiar vs. gotowce z sieciówki w postaci mebli modułowych. 

Jeśli chodzi o rozbieżności, które pojawiają się w wycenach kuchnie na wymiar od różnych stolarzy, ważną rolę odgrywa wielkość i rodzaj firmy stolarskiej, czyli rodzaj i jakość obsługi, którą otrzymujesz po podpisaniu umowy na kuchnie na wymiar. Wiemy, jakie są realia. Mamy małe i średnie manufaktury z halą produkcyjną, zapleczem projektowym, maszynami za setki tysięcy złotych, samochodami dostawczymi itd. Takie firmy zatrudniają kilkudziesięciu pracowników, płacą leasingi, ZUS-y i podatki. Z drugiej strony mamy tzw. stolarzy garażowych, którzy pracują ze szwagrem, bratem czy kolegą i „nie mają” takich kosztów prowadzenia działalności. Jednocześnie jednak nie mają również takich możliwości, jak większe firmy produkujące kuchnie na wymiar

W solidnej firmie produkującej kuchnie na wymiar jest hala produkcyjna z CNC, czyli maszynami sterowanymi komputerowo, które bezbłędnie wykonują elementy zaawansowanych zabudów; są piły panelowe, okleiniarki itd. Dobrze też, jeśli taka hala ma dodatkowo własną lakiernię i zespół szlifierzy i lakierników. To jest duży plus, ponieważ kuchnie na wymiar wykonywane są na miejscu, niezależnie od podwykonawców, ich terminów i opóźnień. A przede wszystkim daje to komfort i całkowitą kontrolę nad jakością stosowanych lakierów i klasą wykończenia. Stolarze wykonujący kuchnie na wymiar, którzy nie mają takiego zaplecza, wiele rzeczy muszą dłużej obrabiać ręcznie albo zlecają je do wykonania innym firmom, nie mając wpływu na to, jak starannie zostanie taki półprodukt wykonany. 

Kolejna ważna rzecz to komunikacja. Często się zdarza, że stolarze „garażowi” nie mają czasu na kompleksową, profesjonalną obsługę klienta. Gdy zamawiasz meble w dobrze działającej firmie produkującej kuchnie na wymiar, w cenie jest obsługa – czyli przedstawiciel lub wewnętrzny projektant przypisany do danej realizacji, który rozmawia z klientem, doradza rozwiązania techniczne, nanosi poprawki na przyniesiony projekt i pilnuje całości wykonania. 

I jeszcze jedna ważna kwestia – powierzchnia magazynowa w hali produkcyjnej. W momencie podpisania umowy i wpłaty zaliczki, stolarz wykonujący kuchnie na wymiar powinien zaopatrzyć się w towar, który jest niezbędny do realizacji projektu.  Wtedy klienta nie dotyczą podwyżki producentów, ich przestoje produkcyjne czy inflacja. W momencie podpisania umowy na kuchnie na wymiar, klient ma prawo oczekiwać gwarancji, że ustalona cena nie ulegnie zmianie. Tymczasem można zaobserwować dyskusje na grupach stolarskich (np. na Facebooku) o różnych przypadkach naciągania klienta na dodatkowe koszty. Więc bardzo polecamy dopilnowanie zapisu w umowie, zabezpieczającego przed podwyżką cen produktów. Jeśli usłyszysz w odpowiedzi, że stolarz wykonujący kuchnie na wymiar nie ma miejsca na magazynowanie towaru na twój projekt, to poszukaj profesjonalnej firmy, która nie zrobi ci żadnej niespodzianki po wpłacie zaliczki. Do naszej stolarni trafiają klienci, którzy połasili się na realizację u danego stolarza, bo jego wycena była tańsza o kilka tysięcy, ale po paru miesiącach zażądał dopłaty:

  • przez podwyżki materiałowe,
  • za  dodatkowe elementy, których w wycenie nie uwzględnił, a musiały się znaleźć w projekcie,
  • za lepszej jakości akcesoria, bo wycenił chińszczyznę, a klientom zależało na gwarancji itd. Najczęściej próba oszczędzenia na jakości firmy, którą zatrudniasz jako wykonawcę, nie kończy się dobrze. 

KUCHNIE NA WYMIAR – JAK WYBRAĆ STOLARZA?

Gdy szukasz wykonawcy swoich mebli, nie poprzestawaj na jednej firmie. Zapytaj znajomych, zrób rekonesans, odwiedź stolarza wykonującego kuchnie na wymiar, żeby zobaczyć, jak wygląda jego warsztat. Gdy stolarz odmawia, mówiąc, że spotyka się tylko u klienta, powinna zapalić ci się czerwona lampka. Być może to jest dobry fachowiec, ale skąd masz wiedzieć, że on rzeczywiście reprezentuje rzetelną stolarnię, skoro nie chce ci pokazać, gdzie wykonuje kuchnie na wymiar, na czym pracuje i gdzie magazynuje materiał na kuchnie na wymiar? Skąd masz wiedzieć, że nie oklei mi blatu żelazkiem, że nie zrobi niechlujnie łączenia, tak że po jakimś czasie laminat się rozwarstwi, blat straci właściwości wilgocioodporne, coś opuchnie, odkształci się i za 3 lata kawał kuchni będzie do wymiany?

Druga sprawa, gdy szukasz stolarza, to nawiązanie dobrego kontaktu z wykonawcą. Klient powinien zobaczyć wykonane przez stolarza kuchnie na wymiar, obejrzeć wzory frezów czy próbki wykończeń zrobionych konkretnie w tej firmie stolarskiej. Warto zadać kilka pytań, porozmawiać o nowych rozwiązaniach technologicznych. Więc gdy usłyszysz „szefowa się nie martwi, będzie dobrze” to możesz obawiać się problemów na poziomie jakości komunikacji. A najgorsze, co może się wydarzyć podczas remontu, gdy czas cię goni, to sytuacja, w której wykonawca robiący kuchnie na wymiar nagle przestaje odbierać telefon. 

Więc polecamy – pojedź do stolarza, do jego miejsca pracy, zadaj pytania, które przyjdą ci do głowy po przerobieniu tego kursu, rozejrzyj się – a potem dopiero podejmij decyzję.  

Więcej ciekawych rozwiązań znajdziecie tutaj kuchnie na wymiar

Dodaj komentarz